Vårsimiaden är inte bara en chans för unga simmare att tävla och slå personliga rekord – det är också en dag fylld av glädje, gemenskap och laganda. För många är det en av de första större tävlingarna, vilket gör den extra speciell. Man får möjlighet att utmana sig själv, heja på lagkamrater och känna den stolthet som kommer av att våga kliva upp på startpallen.
Det är fantastiskt att se hur både nya och mer erfarna simmare växer med uppgiften, stöttar varandra och firar varje liten framgång – oavsett om det handlar om ett nytt personligt rekord eller att bara ha haft modet att tävla.
Trelleborg Sim ställde upp med sju stycken simmare som kämpade på med härlig energi och visade prov på teknik och tävlingsvilja: Ronja, Ebbe, Olle, Ingrid, Sofia, Leo & Agnes.
Ett särskilt stort tack riktas till ledarna, som med sin positiva attityd, sitt stora engagemang och sin gedigna erfarenhet ledde gruppen på bästa sätt.
Bra jobbat, alla – vi ser redan fram emot nästa tävling!