Varje år försöker Trelleborg Sim anordna Lucia i badhuset i Trelleborg. Ibland stoppas vi av pandemier och annat men icke i år:-)
Bevittnade en helt magisk tillställning igår som utfördes av våra fantastiska simmare med ljuskrona, sång och vattenkoordination på hög nivå.
När ljusen speglar sig i vattnet och musiken ljuder från högtalarna hamnar i alla fall jag i total julstämning. Man får en möjlighet till att reflektera och för en stund leva i nuet vilket inte alltid är oss förunnat i dagens tidevarv.
En extra eloge vill jag ge till Ebbes mamma, Annie, för de helt otroligt goda lussebullarna som hon var så vänlig och bakade till denna tillställning. Jag tog mer än en bara så ni vet:-) Tack Annie!
Att genomföra en Lucia i vattnet är en rätt stor apparat, allt från att planera, öva sånger, koka kaffe till biljettförsäljning. Många krafter inom föreningen strålar samman för att bidra och hjälpa till att möjliggöra genomförandet av aktiviteten. Om en vilja finns att vilja bidra till föreningen, efter bästa förmåga och på egna villkor (vi måste få ihop resten av livet också), så tror jag att vi tillsammans kommer kunna förflytta berg. Bevisades med råge igår!
Ett stort tack till Olivia, Frida och Sanna som har tränat föreningens fantomer till att leverera ett oförglömligt ögonblick igår!!
-Uffe TS